Weselny tort w stylu rustykalnym (folk) cz.II


Kontynuując temat stylu rustykalnego w tortach weselnych , bardzo popularnego  za granicą i zaczynającego zdobywać popularność również u nas w stylowych polskich weselach zajmijmy się jego odmianą, folk. Cały czas należy pamiętać o jego źródłach czyli naturze, klimatach folklorystycznych .

Jeśli zaś jest to ślub międzynarodowy to będzie to wyjątkowa okazja aby przybliżyć gościom  z zagranicy  naszą jakże ciekawą kulturę i sprawić aby taki stylizowany rustykalnieludowy tort zapadł im na bardzo długo w pamięci.

Kultura ludowa  Polski jest tak barwna i różnorodna ze bez najmniejszego problemu może posłużyć jako inspiracja do stworzenia unikalnego tortu weselnego. Nie trzeba wymyślać nic nowego , wystarczy znać kulturę danego regionu , motywy zdobnicze, dominujące w nim kolory(łowickie wycinanki, góralskie parzenice, kaszubskie wzory.itd). Zadbać aby znalazły na torcie oraz jako elementy wystroju  aby razem się uzupełniały jak i harmonizowały za całą oprawą przyjęcia.

Poniżej przykłady stylu łowickiego z jego najbardziej charakterystycznymi wycinankami:

autor Helena Rześna

autor Helena Rześna

 

 

Wiesława Ścigała

autor: Wiesława Ścigała

Parzenice20130921_184328-001

Oczywiście takie regionalne śluby w mniejszym lub większym stopniu mają się najlepiej „u siebie w domu” chociaż my obsługiwaliśmy przyjęcia w stylu góralskim tutaj w Łodzi gdzie nasze babeczki były przystrojone dekoracjami z motywem parzenicy a tort Państwa Młodych dumnie paradował w kapeluszu góralskim i z ciupagą z lukru plastycznego. Dowodzi to tylko tego że można a ograniczeniem jest tylko wyobraźnia i fantazja.  Nasz kraj oprócz przepięknej kultury regionalnej ma także do zaoferowania dużo więcej.

Spróbujemy teraz poinspirować nasze torty  symbolami narodowymi 🙂 . Wiedzieliście że kwiatem symbolizującym Polskę są czerwone maki polne ?  No i mamy tort i babeczki z makami z lukru.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

Teraz narodowy owoc Polski czyli jabłko. Będzie bosko wyglądał w postaci grafiki na zaproszeniach,  jako wizytowniki na stołach, rajskie jabłuszka w bukiecie pani Młodej a przetwory z niego( bezwzględnie hand made by bride) w gustownych słoiczkach jako upominki/podziękowania dla gości. Najważniejsze to tort  z jabłkowymi akcentami i smakami, lub szarlotki (bezwzględnie hand made by Babkarnia) 😉

tort z jabłkami

 

Naszą uwagę przykuł jeszcze jeden polski owoc, dzięki pewnemu cytatowi idealnie nadający się na motyw tortu a nawet całego ślubu.       „O miłości wiemy niewiele. Z miłością jest jak z gruszką. Gruszka jest słodka i ma kształt. Spróbujcie zdefiniować kształt gruszki. „- Andrzej Sapkowski „Ostatnie życzenie”.

A jeśli niefortunnie i omyłkowo oczywiście Parę Młodą odwiedził już bocian ( jakże polski akcent, sami przyznacie), to nie a co się czaić, zwalamy wszystko na bociana z tortu.

tort z bocianami

 

Częstym akcentem na polskich przyjęciach weselnych są „wiejskie stoły”. Obok niego w takim razie jak najbardziej na miejscu będzie „Słodki bufet” polskimi słodyczami i wypiekami.

Podsumowując jeśli nie chcecie zachodnich wzorców, jesteście patriotami i kultywujecie polską kulturę to styl etniczny jest dla was. Docenią go wszyscy goście, Polacy z sentymentu a zagranica z ciekawości.

Zródła: www.powiat.lowicz.pl/